Foran en fullsatt sal på Litteraturhuset lanserte Torild Skard 28. oktober sin selvbiografi “Likestilling for kvinner”. For et liv hun har hatt! Historien om Torild Skard handler om en banebrytende kvinnes liv – om vilje og motstand, ferdighet og forandring. Livet hennes har vært bemerkelsesverdig, preget av pionerinnsats og en urokkelig tro på rettferd og likeverd. Fra en vanskelig barndom til internasjonale lederstillinger brøt hun barrierer ingen kvinne før henne hadde krysset.
Som barn opplevde hun de harde 30-årene, tyskernes angrep på Norge i 1940 og flukt til USA. Her fant hun trygghet hos sin morfar, som hadde gått av som utenriksminister. Men tilbake i Norge etter krigen møtte hun nye utfordringer – mobbing, fordi jenter ikke skulle tro de var noe. Mormors kloke ord ble avgjørende: «Torild, det er ikke deg det er noe galt med. Det er samfunnet. Ikke gi deg!»
Og det gjorde hun ikke.
Torild Skard engasjerte seg i nyskapende politikk på venstresida, i Arbeiderpartiet og SV, og fant sin egen vei i kampen for rettferd, omsorg og fred. Hun ble Norges første kvinnelige lagtingspresident og første norske kvinne i en lederstilling i FN. Både hjemme og ute kjempet hun for kvinner og barn – ofte mot sterke krefter, alltid målbevisst. Veien var krevende. Torild måtte søke hjelp hos psykiater og hos moren for å befri seg fra belastningene i barndommen og hente styrke.
Boka gir et unikt innblikk i livet til en av Norges innflytelsesrike kvinner – alltid i arbeid for å forbedre kvinners kår og muligheter, og i de senere år svært engasjert i omsorgen for de aller minste. Det en historie om kraften i aldri å gi seg, og troen på at et mer likestilt samfunn gagner oss alle.
– Jeg håper en bok som denne kan ha betydning, sa Torild Skard under lanseringen. – Vi har kjempet i mange år for likestilling for kvinner, og det er gjort framskritt. Men vi har aldri hatt 50 prosent kvinner på Stortinget, og ved siste valg nå i 2025 ble andelen til og med redusert fra 45 til 41 prosent. Statsministeren er mann med flertall menn i regjeringen. Menn dominerer stadig i arbeidslivet og tjener mer enn kvinner, som må ta seg av det meste av det ulønnete omsorgsarbeidet. Morsrollen er nedvurdert, og selv solid forskning om småbarnas behov blir neglisjert. Økonomi teller mer enn omsorg, konstaterte hun.
Hun trakk også fram mangelen på kvinner i styrende posisjoner rundt om i verden som dramatisk. Bare 25 land har kvinnelig stats- eller regjeringssjef, og kvinnene utgjør bare en firedel av medlemmene i regjeringene og parlamentene. Kvinnediskrimineringen gjør seg gjeldende globalt, selv om omtrent alle land har bekreftet sin tro på menns og kvinners like rett og lovet å fremme likestilling, påpekte hun.
Torild Skards formaning til publikum var at vi må fortsette å “stå på, stå på, stå på”, for likestillingen er ikke i mål. Blant mange gratulanter overrakte NKF blomster og takket varmt vår tidligere leder (2006-2013) for hennes livslange og enestående innsats for kvinnesaken. Gratulerer med biografi!

